RANÁ PÉČE

Naše motto:  "Vaše děti máme rádi takové, jaké jsou. Nechceme je měnit, chceme je rozvíjet!"

Raná péče je službou, jejímž mottem je "RODINA". 

Fungující, přijímající a respektující rodina je pro vývoj jakéhokoli dítěte tím nejdůležitějším. 

Proto je cílem této služby provázet a podporovat rodiny dětí s PAS, které se v důsledku diagnózy autismu dostávají do mnoha nelehkých situací.


Jaké je naše poslání?

Posláním naší rané péče je nabídnout rodinám s dětmi s PAS nebo podezřením na tuto diagnózu podporu ve zvládání nelehkých situací, které jim autismus do života přináší, nabízet informace  a zároveň porozumění, poskytnout doprovod v procesu nečekané životní změny.

Co je základem naší práce?

Děti a jejich rodiny přijímáme a přistupujeme k nim bez předsudků, doprovázíme je při získávání dovedností, rozvoji schopností a pomáháme jim k vzájemnému porozumění.

Naše odborná pomoc je založena na empatickém a individuálním přístupu.

Co je raná péče a jaké jsou její cíle?

Raná péče pro rodiny s dětmi s PAS je sociální služba, která je určena pro rodiny pečující o dítě s autismem nebo dítě, jehož nerovnoměrný vývoj na možnou poruchu autistického spektra ukazuje.

Raná péče pro rodiny s dětmi s PAS je dle Zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb. bezplatnou sociální službou.

Raná péče je službou preventivní, tzn, že naším cílem je podpořit pečující o děti s PAS tak, aby nebyli na svůj problém sami. Raná péče poskytuje potřebné informace směřující k všeobecnému rozvoji dítěte a zejména oblastí, v nichž má dítě obtíže. Podporovat pečující i jejich blízké, pomoci jim nedostat se anebo vystoupit ze sociální izolace, kam se z důvodu projevů autismu jejich dítěte mohou snadno dostat, je také jedním z našich cílů.

Konkrétní cíle rané péče - co by mělo být výsledkem činnosti rané péče:

rodina s dítětem s PAS:

  • se lépe orientuje ve své nové situaci
  • má potřebné informace o přístupu ke svému dítěti s PAS a cestách vedoucích k jeho podpoře a rozvoji
  • získala nové kompetence, které umožní všem  jejím členům se vzájemně podporovat a respektovat své potřeby
  • pokud měla zájem získala možnost sdílení v rámci komunity pečujících o děti s PAS
  • má přehled o tom, na jaké další služby, instituce, organizace se mohou obrátit o pomoc
  • má větší sebevědomí, je si vědoma svých práv a možností, jak svá práva uplatňovat

Komu je služba "Raná péče pro rodiny s dětmi s PAS" poskytována?

Raná péče pro rodiny s dětmi s PAS je poskytována rodinám s dětmi ve věku od 2 do 7 let s diagnózou PAS nebo důvodným podezřením na tuto diagnózu žijícím na území statutárního města Ostravy a jeho blízkém okolí (do 15 km os hranice SMO). Jmenný seznam obcí v působnosti naší rané péče najdete ZDE.

Jakým způsobem je služba rané péče poskytována?

Každá rodina má svého "klíčového pracovníka" – poradkyni rané péče, která se s rodinou pravidelně setkává převážně v jejich domácím prostředí (terénní podoba) nebo v prostředí pracoviště rané péče (ambulantní podoba).

Setkání probíhají v intervalu 4-6 týdnů. V období mezi konzultacemi může Uživatel v případě potřeby kontaktovat klíčového pracovníka písemně, elektronickou poštou nebo telefonicky.

Na konzultacích pomáhají poradkyně RP pečujícím porozumět problémům jejich dítěte, hledají a nabízí cesty, jak dítě rozvíjet, jak je motivovat, jak porozumět situacím, do nichž se každodenně dostávají a pomáhají hledat jejich řešení. Klíčové pracovnice mohou podpořit rodiny jako doprovod k lékaři i na úřady, informují pečující o možnostech podpory, na kterou mají rodiny nárok. 

Více o rané péči se dočtete ZDE